Beton artystyczny – produkt nie do skopiowania
Beton Cire (znany również jako beton woskowany, beton artystyczny czy czasami nawet mikrocement), swoje początki miał we Francji, gdzie przez lata zyskał ogromną popularność. Coraz częściej spotykamy go również na naszych rodzimych inwestycjach. To produkt nowoczesny i dzięki niepowtarzalnym wzorom i wybarwieniu powierzchni, możemy na nim uzyskać bardzo interesujący efekt końcowy. Beton artystyczny wykonywany jest ręcznie, zawsze według tej samej technologii, z zastosowaniem tych samych materiałów i przy użyciu tych samych narzędzi.
Produkt nie do skopiowania
Pracownicy wykonujący betony artystyczne muszą być odpowiednio przeszkoleni przez producentów lub dystrybutorów Beton Cire, mających uprawnienia do wykonywania takich szkoleń. Beton woskowany nie powinien być wykonywany przez osoby, którym wydaje się, że potrafią sprostać wszystkim niuansom technologicznym tego materiału.
Dobór koloru najczęściej dokonywany jest z wykonanych i wystawionych w salonach próbek. Kolorystyka jest również przedstawiona na stronach internetowych i w folderach reklamowych, jednak jakość zdjęć oraz kąt pochylenia monitora mogą znacznie wpłynąć na przekłamanie barwy.
Pomimo wielokrotnie powtarzanych, tych samych czynności (ruchów narzędziem), każda z wykonywanych powierzchni jest inna od wykonywanych poprzednio. Wpływ na to mają zarówno kierunki ruchu ręki pracownika, siła nacisku ręki na narzędzie zarówno w chwili nakładania, jak podczas szlifowania i polerowania czy zastosowane impregnaty. Z tego też względu wykonane dla celów informacyjnych próbki betonów artystycznych w salonach, muszą być również traktowane tylko w kategorii wyboru natężenia odcienia koloru. Wzór (rysunek przebarwień) na próbce, niejednokrotnie jest inny niż uzyskany później na obiekcie.
Mając powyższe na uwadze, klienci chcący mieć w swoim mieszkaniu posadzki, ściany, czy inne fragmenty pokryte betonem artystycznym są informowani o wspomnianych wcześniej właściwościach tego materiału. Beton artystyczny jest materiałem, którego powierzchnię można naprawiać. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że miejscowa reperacja może się różnić kolorystycznie od powierzchni wokół. Naturalnym efektem wizualnym Beton Cire są niejednorodne przebarwienia, powierzchniowe rysy, raki, kraterki czy delikatne nierówności. Podane wcześniej właściwości nie są jednak wadą tego produktu, a jedynie odzwierciedleniem posiadania podobnych właściwości pierwowzoru – betonu tradycyjnego. Reasumując powyższe – nigdy nie uda się wykonać kopii wcześniej wykonanej powierzchni. Za każdym razem wykonujemy oryginał.