Dlaczego deski lite wymagają mocnego podłoża?

W ostatnich latach materiałem często stosowanym na warstwy wierzchnie posadzek w naszych domach stały się drewniane deski warstwowe. Ciągle natomiast wielu klientów zainteresowanych jest podłogami o masywnej – litej budowie. Deski lite łączą w sobie zarówno piękno, jak i elegancję drewna, ale wymagają od inwestora bardzo mocnego podłoża.

Drewno jest jednak materiałem hydrofobicznym i w sposób naturalny dostosowuje swoją wilgotność do warunków otoczenia. W przypadku, gdy w pomieszczeniu panuje podwyższona wilgotność, deski ją pochłaniają i zwiększają swoją szerokość. Natomiast efektem zbyt niskiej wilgotności w pomieszczeniu jest zwężanie się pojedynczych elementów drewnianych poprzez oddawanie wody z drewna do atmosfery.

Opisane powyżej sytuacje powodują poruszanie się desek. Wszystkie ruchy drewna poprzez klej przenoszone są na podłoże. Zbyt słabe podłoże w takim przypadku może spowodować, że w przypadku podwyższonej lub zmniejszonej wilgotności deska oderwie się od jastrychu, wraz z jego cienką lub grubszą warstwą.

W przypadku montażu podłogi litej ważne jest, aby przed instalacją przeprowadzić pomiary wytrzymałości podłoża na ścinanie. Zgodnie z normami, jastrych przygotowany pod montaż litej deski powinien charakteryzować się odpornością wynoszącą powyżej. 2,5N/mm². Pomiar ten wykonuje się specjalistycznym urządzeniem – PressoMess-em.

Co w przypadku, gdy podłoże jest zbyt słabe? To zależy. W niektórych przypadkach może wystarczyć podmiana standardowego środka gruntującego na dwuskładnikową żywicę głębokopenetrującą (np. Uzin PE 460), a czasem rozwiązaniem problemu może się okazać przyklejenie maty kompensującej naprężenia (np. Uzin Multimoll Vlies).

W przypadku posiadania zbyt słabego jastrychu warto się zastanowić, czy nie zrezygnować z instalacji podłogi litej na rzecz desek warstwowych, które dzięki swojej budowie mają zdecydowanie mniejsze wymagania wytrzymałościowe dotyczące podłoża niż masywne elementy drewniane.

Nasza firma w takich sytuacjach zaleca podmianę materiału na deski warstwowe np.:

data: 2014-09-18 | autor: mgr inż. Tomasz Pol

Udostępnij naszą poradę na Twoim kanale społecznościowym!