Chcesz przeprowadzić remont i wymienić podłogę? Wahasz się, jaką drewnianą podłogę wybrać? Przeczytaj ten artykuł, a znajdziesz informacje o podłodze drewnianej i jakie deski podłogowe wybrać. Poznasz także rodzaje podłóg drewnianych oraz dowiesz się, gdzie znajdziesz szeroką ofertę wraz z profesjonalną i kompleksową usługą.

Rodzaje podłóg drewnianych

Jeśli zależy ci na bogatej ofercie parkietów i desek podłogowych wyróżniającej się także kompleksową i profesjonalną usługą zajrzyj do Salonu Podłóg Superparkiet. Znajdziesz tu wiele rodzajów podłóg drewnianych, a w tym:
• deski warstwowe;
• deski lite;
• deski lakierowane;
• deski olejowane, olejowoskowane;
• deski na ogrzewanie podłogowe wodne.

Deski warstwowe

Przez wzgląd na swoją konstrukcję i budowę oraz wiele korzyści wynikających z ich montażu, deski warstwowe są obecnie częściej stosowane niż deski lite. Wynika to między innymi z:
• niższej ceny desek warstwowych;
• z faktu, że są gotowe do użytku od razu po ułożeniu;
• konstrukcja desek warstwowych wykonana została w taki sposób, aby niwelować powstałe w drewnie naprężenia;
• każda kolejna warstwa w deskach warstwowych ułożona jest prostopadle do poprzedniej, co ogranicza pracę drewna nawet do 70%;
• możliwość zastosowania na ogrzewaniu podłogowym wodnym.

Deski lite

Deski lite to doskonały wybór, jeśli zależy ci na elementach drewnianych od długości 500 mm i szerokości co najmniej 90 mm. Deski te stworzone zostały z jednego elementu. Deski lite wyglądają bardzo elegancko, pasując do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Najczęściej deski lite, wykonane są z drewna dębu lub jesionu oraz z drewna egzotycznego, na przykład merbau czy orzech amerykański.

Deski lakierowane

Drewno po procesie lakierowania zostaje szczelnie przykryte warstwą lakieru, który ma za zadanie oddzielić je od otoczenia, czyniąc podłogę dość odporną na pojawiające się zabrudzenia. Deski lakierowane to wybór dla osób ceniących sobie łatwe utrzymanie powierzchni podłogi. Taka podłoga nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Z tego też powodu to właśnie deski lakierowane są zdecydowanie bardziej polecane w miejscach takich jak kuchnia. W przypadku podłogi lakierowanej trzeba się też liczyć z tym, że na powierzchni mogą być widoczne rysy powstałe podczas codziennego użytkowania. Dlatego podczas wyboru podłóg lakierowanych warto wziąć pod uwagę zwłaszcza te o szczotkowanej, niegładkiej powierzchni. Dzięki procesowi szczotkowania na desce powstaje struktura, która w zauważalnym stopniu będzie maskować powstające podczas użytkowania rysy.

Deski olejowane

Deski olejowane coraz częściej wypierają z rynku deski lakierowane. Dzięki olejowaniu drewna podkreśla się jego piękno, zachowując naturalną strukturę i wygląd. Warstwy oleju i wosku w porównaniu do lakieru nie zamykają szczelnie drewna, dzięki czemu drewno może przyjąć i oddać wilgoć. Można je więc stosować w pomieszczeniach typu łazienka.
Ponadto powierzchnia olejowana nie elektryzuje się, co oznacza, że nie przyciąga do siebie kurzu.
Dużą zaletą podłóg olejowanych i olejowoskowanych jest możliwość samodzielnej renowacji całości lub pojedynczych desek – ta cecha dotyczy zwłaszcza kolorów naturalnych i jednolitych. Należy mieć na uwadze, że nie każdy kolor deski uda nam się wiernie odtworzyć, korzystając nawet z tego samego oleju. Końcowy efekt ręcznej aplikacji niektórych olejowosków może być inny niż ten, który otrzymujemy po procesie olejowania przez maszynę w fabryce.

Deska olejowana wymaga trochę większego nakładu pracy.
Deski olejowane zabezpieczają drewno przed wodą. Rozlana na zabezpieczonej powierzchni woda – tak jak w przypadku lakieru – nie wsiąknie w drewno również przez długi czas. Należy jednak pamiętać, że deski olejowane są jednak bardziej chłonne i bardziej zatrzymują wszelkie zabrudzenia, które należy koniecznie szybko usunąć.
Ponadto matowa powierzchnia podłogi wymaga zauważalnie większego nakładu pracy podczas utrzymania czystości oraz wykorzystania specjalnych środków pielęgnacyjnych.