Co wybrać: żywica epoksydowa czy żywica poliuretanowa?

Coraz częściej uciekamy od stosowania w mieszkaniach tradycyjnych posadzek z płytek ceramicznych. Jedną z alternatyw jest posadzka z żywicy. Często nie wiemy, co się sprawdzi lepiej: żywica epoksydowa czy żywica poliuretanowa.

Żywice poliuretanowe dzielą się na twarde, średnio twarde i miękkie. Drugi, bardzo ważny podział to żywice UV stabilne i nieodporne na promieniowanie UV, istotny jest z uwagi na zróżnicowanie cenowe, a w przyszłości kolorystyczne. W dobie, kiedy ciężko jest znaleźć Inwestora, „zdeterminowani” wykonawcy posuwają się do oferowania tańszych żywic poliuretanowych niestabilnych UV lub nawet żywic epoksydowych. Początkowy efekt wizualny jest nie do odróżnienia. Różnice zaczynamy jednak dostrzegać już po kilku, czy kilkunastu miesiącach. Oprócz ilości słońca, wpływ na szybkość zmiany barwy ma również wybrany kolor RAL żywicy – czym kolor jest bardziej jaskrawy i zbliżony do zimnych odcieni bieli, tym efekt zmiany odcienia zaobserwujemy szybciej.

Decydując się na zastosowanie posadzki z żywicy w swoim domu, należy mieć na uwadze, że podkład z jastrychu cementowego nie zawsze spełnia wymagania podkładu pod posadzki z żywic. Dotyczy to zarówno równości, jak i wytrzymałości mechanicznej. Należy więc po obowiązkowym zawsze śrutowaniu lub szlifowaniu tarczami diamentowymi (nie papierem ściernym) i odkurzeniu odkurzaczem przemysłowym (nie miotłą), najczęściej jastrych taki wyreperować. Naprawa podkładu polega na pospinaniu wszystkich pęknięć i nacięć skurczowych klamrami stalowymi i zalaniu żywicą reperacyjną. Następnie należy wykonać wylewkę samopoziomującą stosując masę o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Grubość takiej nadlewki jest uzależniona od nierówności jastrychu oraz ewentualnego nawiązania się wysokością do posadzek już istniejących (ceramika, kamień, drewno). Mając już podkład przygotowany do aplikacji żywicą, wracamy do postawionego na wstępie pytania.

Żywica jako posadzka w domu. Jaką wybrać?

Rodzaj posadzki jest najczęściej zależny od przeznaczenia pomieszczenia. Do pomieszczeń mieszkalnych typu: kuchnia, salon, łazienka, toaleta, wiatrołap, korytarz, doradzamy zawsze posadzkę poliuretanową o grubości ok. 2,5 mm pokrytą lakierem o stopniu połysku mat lub połysk. Natomiast do pomieszczeń technicznych typu: garaż, warsztat, piwnica, magazyn, kotłownia, zalecamy tańszą, cienkowarstwową posadzkę epoksydową z zasypem piasku kwarcowego lub tzw. „chipsów”.

Z czego wynika taki podział? Żywica poliuretanowa to posadzka elastyczna, przez to bardziej odporna na mikropęknięcia podkładu, zdecydowanie lepiej tłumiąca odgłosy i w dłuższym okresie użytkowania, bardziej odporna na zarysowania. Przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju utwardzacza, jest również bardziej odporna na promienie UV. Ponadto elastyczność żywicy poliuretanowej daje możliwość wykonania posadzki bez spoin na dużo większej powierzchni, co na pewno jest końcowym atutem wizualnym takiej posadzki.

Żywica epoksydowa jest natomiast żywicą twardszą, nie elastyczną. Narażona jest na pęknięcia spowodowane nawet delikatnymi ruchami podkładu czy domu, co w przypadku pomieszczeń mieszkalnych jest efektem wysoko niepożądanym. Oczywiście, w przypadku, gdy jastrych cementowy pęknie pod posadzką z żywicy, czasami nawet to, że posadzką jest żywica poliuretanowa, nie ustrzeże nas przed efektem wizualnym w postaci widocznej rysy pod posadzką. Jednak w takim przypadku, elastyczność żywicy poliuretanowej przepnie nam to pęknięcie i posadzka (warstwa wierzchnia podłogi) nie pęknie.

Żywica epoksydowa czy żywica poliuretanowa dostępne są w szerokiej palecie kolorów RAL K7. Dla osób odważnych i szukających innowacyjności w materiale warto wspomnieć, że istnieje możliwość łączenia kilku kolorów jednocześnie na jednej powierzchni.

data: 2015-08-23 | autor: mgr inż. Tomasz Pol

Udostępnij naszą poradę na Twoim kanale społecznościowym!