Usuwanie subitu i smoły

Do 1995 roku prawie każda podłoga drewniana była klejona przy pomocy wysoce szkodliwego dla naszego zdrowia subitu (smoły węglowej) lub lepiku asfaltowego. Są to substancje rakotwórcze. W obu przypadkach jest zalecane wyłącznie jedno rozwiązanie – usunięcie szkodliwego materiału łącznie z kilkumilimetrową warstwą wierzchnią podkładu (jastrychu).

Dostępne metody chemiczne nie są w 100 % skuteczne. Prawdą jest, że subit to substancja na bazie smoły i rozpuszcza się w większości rozpuszczalników – ale co za tym idzie, wchłania się w podkład, tworząc powłokę uniemożliwiającą przyklejenie elementów drewnianych do wylewki.

Usunięcie tych materiałów jest konieczne, aby można było przystąpić do montażu jakiejkolwiek podłogi oraz bezpiecznie mieszkać, nie narażając własnego zdrowia. Czasem warstwa ta słabo trzyma się podkładu i wystarczy użycie szpachelki. Niestety często taka operacja jest niewystarczająca. Lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest mechaniczne usunięcie subitu za pomocą młota pneumatycznego ze specjalną końcówką lub z zastosowaniem planetarnej szlifierki ze specjalną tarczą do usuwania subitu. Ten sposób zda egzamin również, gdy warstwa subitu jest gruba i mocno przytwierdzona. Próby zdarcia subitu tarczą z papierem ściernym zakończą się fiaskiem, ponieważ subit to substancja smolista, która podczas wirowania tarczy ulega rozgrzaniu i staje się lepka.

Po demontażu starego parkietu i usunięciu lepika w całości, należy odpowiednio przygotować podłoże pod instalację nowej podłogi. W zależności od tego, co ma być montowane (parkiet, deska, panele laminowane, płytki ceramiczne), różne są wymagania odnośnie wytrzymałości podkładu. Pozostawienie warstwy subitu lub smoły jest bardzo złym posunięciem, gdyż materiały te mogą rozwarstwić się w dowolnym miejscu, co spowoduje miejscowe uniesienie podłogi i konieczność jej wymiany. Dodatkowo lepik, utleniając się, oddaje rakotwórcze opary, którymi domownicy trują się na własne życzenie.

Może się tak zdarzyć, że po usunięciu subitu czy lepika, a przed przystąpieniem do montażu nowej podłogi, wymagane będzie uzupełnienie ubytków, wypoziomowanie lub nawet wykonanie wylewki samopoziomującej, która dodatkowo wzmocni całość.

Koszt usunięcia subitu nie należy do najtańszych, ponieważ wymaga wykorzystania profesjonalnego sprzętu oraz odzieży ochronnej. Wycena usługi usunięcia subitu jest możliwa wyłączni po wizji lokalnej.

Oferta na usuwanie subitu i smoły

Od 1994 roku zajmujemy się profesjonalnie sprzedażą i montażem podłóg różnego typu. W porównaniu do konkurencji, wyróżnia nas, oprócz olbrzymiego doświadczenia, szeroki wachlarz oferowanych produktów, który połączyliśmy z atrakcyjną ceną. Nasza oferta to m.in.:


Wzory i rodzaje oferowanych produktów mogą Państwo obejrzeć w naszych salonach podłóg zlokalizowanych w Warszawie. W naszej firmie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednią podłogę dla każdego. Firma Superparkiet Sp. z o. o. prowadzi sprzedaż i montaż podłóg na terenie Warszawy jak i całej Polski co umożliwia uzyskanie pełnej gwarancji zarówno na produkt, jak i na usługę.