Szlifowanie podłoży
Szlifowanie podkładów przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót posadzkarskich to usługa, o której należy wiedzieć i pamiętać. Pomimo szeroko zakrojonego propagowania wiedzy fachowej przez Stowarzyszenia Posadzkarskie, do dziś jeszcze trafiają się firmy parkieciarskie, które nawet nie wspominają o konieczności szlifowania, a nawet odkurzania podłoża. Najczęściej wynika to z chęci przedstawienia Klientowi niższej, korzystniejszej ceny. Z tego też powodu usługa szlifowania często występuje jako usługa dodatkowa. Należy widzieć, że jest to usługa konieczna zanim przystąpimy do klejenia elementów drewnianych do wylewki jastrychowej lub samopoziomującej.
Podkład zwykle wykonany jest z wylewki cementowej lub anhydrytowej. Jeżeli kupujemy nowe mieszkanie, możemy być pewni, że warstwa mleczka cementowego nie została zeszlifowana, bo nie leży to w gestii wykonawcy jastrychów, a nawet nie powinno być wykonywane przed zakończeniem robót brudnych na ścianach i sufitach. Mleczko cementowe to cienka, bardzo mocna i twarda warstwa wierzchnia powstająca w momencie zacierania jastrychu. Niestety jest ona słabo związana z resztą podłoża, dlatego należy ją bezwzględnie usunąć.
Ponadto w przypadku, gdy na powierzchni wykonana jest tzw. przypalanka (czyli posypywanie jeszcze wilgotnej powierzchni jastrychu suchym cementem podczas zacierania), również należy obowiązkowo wykonać szlifowanie podłoży i warstwę tę usunąć.
Proces szlifowania podłoży umożliwia także usunięcie wszystkich zabrudzeń związanych z budową (np. gips lub farba). To ważne, ponieważ przed montażem posadzki drewnianej powierzchnia, na której montujemy, musi być jak najbardziej gładka i spełniać wymagane kryteria wytrzymałościowe. Po zlikwidowaniu wszystkich słabych punktów, podłoże należy dogłębnie odkurzyć przy pomocy odkurzacza przemysłowego.
Szlifowanie podłoża tarczami diamentowymi ma na celu usunięcie mleczka cementowego oraz otworzenia porów posadzki. Proces ten matowi powierzchnię i udrożnia pory, co zapewni lepszą penetrację dla gruntu oraz poprawi przyczepność warstwy kleju do jastrychu. Należy pamiętać, że w przypadku cementowych wylewek samopoziomujących dobrej jakości (np. producenta Uzin) nie musimy wykonywać gruntowania, jeżeli zastosujemy kleje systemowe.
Reasumując, rezygnacja ze szlifowania podłoża w przypadku prac parkieciarskich czy posadzkarskich jest dużym błędem. Klejenie podłogi drewnianej czy wykonywanie wylewki samopoziomującej jest niemożliwe i może zakończyć się wygenerowaniem dodatkowych, często niemałych kosztów dla klientów, którzy powierzyli montaż podłogi niekompetentnym wykonawcom.