Jakie wybrać drewno do łazienki?

Czy drewno nadaje się do zastosowania w łazience?

Drewno to jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych do wykańczania wnętrz. Pojawiające się drewno w łazience to trend, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Oczywiście przeciwnicy twierdzą, że drewno w łazience się nie sprawdzi – jest zbyt wrażliwe na zmiany wilgotności oraz duże wahania temperatury. Posiadając aktualną wiedzę na temat różnych gatunków drewna, możemy jednak dobrać odpowiednie (dopasowane do naszych potrzeb) drewno do łazienki.

Niepowtarzalny urok, naturalność oraz przyjemne ciepło pod stopami to to, czego pragniemy w łazienkach. Po długich godzinach pracy chcemy się zrelaksować i wyciszyć, a obcowanie z naturą z pewnością temu służy.

Decydując się na drewnianą podłogę w łazience, musimy wybrać drewno twarde, stabilne, o niskim współczynniku skurczu. Te właściwości posiadają egzotyczne gatunki drzew. Wiele z nich charakteryzuje duża zawartość garbników, związków żywicznych oraz substancji oleistych. Prawdą jest, że taka podłoga wymaga większej konserwacji i olejowania.

drewno do łazienki
posadzka drewniana w łazience

W takim razie co wybrać?

Polecane gatunki to teak (tek), merbau i iroko. Te trzy gatunki egzotyczne mają zbliżone do siebie właściwości. Mówiąc o teaku warto wspomnieć o jego dość wyraźnej strukturze pierścieniowej. Charakterystyczne są również nierównomierne przebarwienia i słoistość. Drewno teakowe w XIX wieku służyło do produkcji mebli wiktoriańskich. Obecnie, oprócz zastosowania na podłogi w łazienkach, możemy go spotkać w saunach lub jako surowiec do budowy jachtów.

Właściwości, jakie posiada teak, to umiarkowana waga, niska wilgotność punktu nasycenia włókien (od stanu powietrzono-suchego 12% do stanu nasycenia 22 %). Największym atutem są małe wartości skurczu, świadczące o wysokiej stabilności wymiarowej i braku skłonności do pękania czy pęcznienia. Ponadto twardziel drewna teakowego ma najwyższą naturalną trwałość na działanie mikroorganizmów i grzybów. Co za tym idzie, nie powstaje na nim pleśń i szary nalot. Z drugiej strony jest to materiał trudny do nasycenia impregnatami, ze względu na dużą zawartość substancji oleistych.

Teak ze względu na skład chemiczny drewna zmniejsza przyczepność kleju, dlatego należy stosować profesjonalne dwuskładnikowe kleje poliuretanowe lub hybrydowe. Nasza firma poleca następujące kleje:

  • Uzin MK 92 S (dwuskładnikowy klej poliuretanowy)
  • Pallmann P8 (dwuskładnikowy klej poliuretanowy)
  • Uzin MK 200 (klej STP – klej hybrydowy)
  • Pallmann P5 (klej STP – klej hybrydowy)

Dlaczego warto wybrać ofertę Superparkiet?

Jesteśmy jednym z najpopularniejszych sprzedawców podłóg drewnianych (i nie tylko) w Polsce. Oferowane przez nas podłogi mogą Państwo obejrzeć w naszych salonach podłóg, do których serdecznie zapraszamy!

Od 1994 roku prowadzimy sprzedaż i profesjonalny montaż podłóg na terenie Warszawy i całej Polski. Dzięki naszej usłudze uzyskujecie Państwo u nas pełną gwarancję zarówno na produkt jak i na usługę. Ze względu na dużą ilość zamówień możemy zaoferować atrakcyjną cenę na oferowany produkt. Zachęcamy do weryfikacji powyższych słów.

Gwarantem naszej wysokiej jakości jest wiceprezes naszej firmy, który jest jednym z nielicznych Rzeczoznawców Posadzkarskich w Polsce oraz tysiące zadowolonych Klientów! Dołącz do nich!

Bezpłatna wycena

Poznaj cenę Twojej nowej podłogi

POZNAJ CENĘ TWOJEJ NOWEJ PODŁOGI

Wycena Twojej nowej podłogi trafi na skrzynkę pocztową w przeciągu 24 godzin roboczych!

Nasze salony podłóg

Poznaj adresy salonów

NASZE SALONY PODŁÓG

Spotkaj się z nami oraz zobacz i dotknij wybraną podłogę w jednym z salonów podłóg!

data: 2017-06-15 | autor: mgr inż. Grzegorz Pol

Udostępnij naszą poradę na Twoim kanale społecznościowym!