Deski na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe – nowoczesny system ogrzewania

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem coraz częściej wybieranym podczas budowy domu. Ciepło rozchodzące się w ten sposób lepiej ogrzewa pomieszczenia i przyjemnie ociepla podłogę. Decydując się na podłogę drewnianą na ogrzewaniu podłogowym, powinniśmy wybrać odpowiedni gatunek drewna oraz konstrukcję deski.

Jakie wybrać deski na ogrzewanie podłogowe?

Przede wszystkim należy wybierać drewno już sezonowane, o jak najniższym oporze cieplnym. Lepiej zdecydować się na deski warstwowe, niż drewno lite. Ich konstrukcja sprzyja stabilności produktu, nawet do 70 % zmniejszając ryzyko odkształceń i występujące naprężenia.

Deski warstwowe składają się z warstwy użytkowej – szlachetnego drewna, prostopadle ułożonej warstwy środkowej i w przypadku podłóg trójwarstwowych – dodatkowej warstwy spodniej. Deska warstwowa jest lepszym wyborem również ze względu na przenikalność cieplną. Podłogi takie mają zwykle grubość 11–14 mm, w przypadku klepki litej dębowej grubość wynosi około 15-22 mm. To znacznie więcej, przez co opór przenikania cieplnego może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Decydując się na deskę, najlepiej wybrać produkt fazowany. Szczególne warunki eksploatacji, mimo odpowiedniego użytkowania i pielęgnacji, mogą powodować minimalne deformacje. Podłogi z fazowanymi krawędziami, nawet w momencie wystąpienia szczelin, wyglądają estetycznie, a defekt będzie prawie niezauważalny.

Polecamy użycie drewna dębowego lub niektórych gatunków drewna egzotycznego (merbau, doussie, iroko). Na systemy ogrzewania podłogowego nie powinno się montować twardego klonu i buku, ze względu na naturalnie wysoki współczynnik skurczu tych gatunków.

Na systemy ogrzewania podłogowego polecamy zwłaszcza podłogi warstwowe następujących marek:

Deski na ogrzewanie podłogowe
Podłogi drewniane na ogrzewanie podłogowe

Przygotowanie podłoża i montaż

Przed montażem wybranej podłogi drewnianej, konieczne jest przeprowadzenie procesu wygrzania wylewki w celu usunięcia resztek wilgoci znajdujących się pod rurkami systemu ogrzewania. Zgodnie z obowiązującymi normami parkieciarskimi, stopień wilgotności powinien plasować się na poziomie 1,8% dla podłoży cementowych i 0,3 % dla podłoży anhydrytowych.

Instalacja podłogi na ogrzewaniu podłogowym nie różni się od montażu podłogi drewnianej na klasycznej wylewce. Przed każdym montażem powinny być wykonane szczegółowe pomiary wilgotności i twardości podłoża. W oparciu o ich wyniki dobiera się odpowiednią chemię budowlaną.

Temperatura układanej podłogi, w trakcie montażu oraz przez kolejne trzy dni, nie powinna przekraczać 20°C. Uruchamiając ogrzewanie, temperaturę warto zwiększać stopniowo, aby uniknąć deformacji i pęknięć parkietu.

Pomiar wilgotności podłoża pod deski na ogrzewaniu podłogowym
Pomiar wilgotności podłoża pod deski na ogrzewaniu podłogowym

Użytkowanie podłóg

Temperatura wierzchniej warstwy gotowej podłogi drewnianej w trakcie użytkowania powinna być regularnie kontrolowana i nie może przekraczać 27 stopni, również pod meblami i dywanami.

Przekroczenie powyższej temperatury może skutkować pęknięciami, powstawaniem dużych szczelin pomiędzy pojedynczymi elementami, a w skrajnym przypadku – nawet odspojenie zainstalowanej posadzki drewnianej od podłoża. Awarie powstałe w wyniku przekroczenia maksymalnej, dozwolonej temperatury nie podlegają gwarancji. Parkieciarze, podejmując się montażu podłogi drewnianej na systemie ogrzewania podłogowego, często instalują pod posadzką specjalny punkt pomiarowy, który określa, czy dozwolona temperatura została przekroczona.

Podczas okresu grzewczego może wystąpić przesuszenie drewna, z tego powodu szczeliny mogą być bardziej widoczne, tym bardziej na powierzchniach jasnych desek. Należy pamiętać, że najlepsze warunki dla podłogi drewnianej oraz użytkowników, które minimalizują skutki jego kurczliwości, to temperatura pomieszczenia na poziomie 20-21°C i wilgotność na poziomie 45-50%.

Vintage – deski parkietowe

Vintage to seria desek parkietowych, czyli elementów charakteryzujących się szerokością parkietów, ale długością standardowej deski.

Fertig Deska – deski standardowe

Fertig Deska to deski wykonane z dębu, jesionu, orzecha i merbau o rozmiarze 14 x 130-150 x 700-1500 mm. Posiadają grubą na 6 mm warstwę wierzchnią.

Ecoplank – deski standardowe

Ecoplank posiada w swojej szerokiej ofercie prawie 30 wzorów kolorystycznych desek podłogowych o rozmiarze 13/15 x 130/150 x 600-1800 mm.

Superplank – Deski duże

Superplank to wysokiej jakości olejowoskowane, szerokie na 160 lub 180mm deski dostępne w mix-ie długości od 600-1800mm.

Tarkett – Deski duże

Jednakowo długie (2000/2200mm) i szerokie deski (162/190mm) to domena ekskluzywnych, trójwarstwowych desek podłogowych Tarkett.

Fertig Deska Luxury (Maxi) – deski duże i bardzo duże

Fertig Deska Luxury to duże (15 x 180-200 x 1500-2200 mm) i bardzo duże deski (15 x 260-290 x 2000-2500 mm), dostępne w wielu interesujących kolorach.

Dlaczego warto wybrać ofertę Superparkiet?

Jesteśmy jednym z najpopularniejszych sprzedawców podłóg drewnianych (i nie tylko) w Polsce. Oferowane przez nas podłogi mogą Państwo obejrzeć w naszych salonach podłóg, do których serdecznie zapraszamy!

Od 1994 roku prowadzimy sprzedaż i profesjonalny montaż podłóg na terenie Warszawy i całej Polski. Dzięki naszej usłudze uzyskujecie Państwo u nas pełną gwarancję zarówno na produkt jak i na usługę. Ze względu na dużą ilość zamówień możemy zaoferować atrakcyjną cenę na oferowany produkt. Zachęcamy do weryfikacji powyższych słów.

Gwarantem naszej wysokiej jakości jest wiceprezes naszej firmy, który jest jednym z nielicznych Rzeczoznawców Posadzkarskich w Polsce oraz tysiące zadowolonych Klientów! Dołącz do nich!

Bezpłatna wycena

Poznaj cenę Twojej nowej podłogi

POZNAJ CENĘ TWOJEJ NOWEJ PODŁOGI

Wycena Twojej nowej podłogi trafi na skrzynkę pocztową w przeciągu 24 godzin roboczych!

Nasze salony podłóg

Poznaj adresy salonów

NASZE SALONY PODŁÓG

Spotkaj się z nami oraz zobacz i dotknij wybraną podłogę w jednym z salonów podłóg!

data: 2018-02-02 | autor: mgr inż. Grzegorz Pol

Udostępnij naszą poradę na Twoim kanale społecznościowym!