Wykonywanie żywic podłogowych
Wykonywanie żywic podłogowych jest usługą wieloetapową. Montaż posadzki z żywic należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podkładu. Kolejny etap polega na dokładnym zagruntowaniu całej powierzchni gruntem dopasowanym do stosowanego systemu żywicy. Po tej operacji, w zależności od zastosowanego systemu, warstwa nośna z żywicy jest rozkładana przy pomocy wałka lub rakli. Dodatkowo, warstwę nośną możemy wzmocnić piaskiem kwarcowym w naturalnej barwie lub dowolnym kolorze RAL. Po wykonaniu warstwy konstrukcyjnej, powierzchnię powinniśmy pokryć dwoma warstwami lakieru.
Wykonując posadzkę żywiczną należy zwrócić szczególną uwagę na podkład. Powinien on być twardy, równy, nie spękany. Najlepszym podkładem pod żywicę jest jastrych (cementowy lub anhydrytowy) o przeszlifowanej (czasami nawet frezowanej) i dokładnie odkurzonej powierzchni. Taki sposób przygotowania podkładu stosujemy dla systemów wylewanych, sypanych lub zacieranych. Grubość posadzki z żywicy w takim wypadku to 2,0-5,0 mm. Jeżeli posadzkę chcemy wykonać z żywicy nakładanej wałkiem (system malowany), podłoże powinno być idealnie równe, gładkie i wypoziomowane. Wynika to z bardzo małej grubości żywicy, która w tym wypadku wynosi od około 0,5 mm.
Przed rozpoczęciem nakładania żywicy należy ocenić jakość podłoża – twardość i wytrzymałość mechaniczną – zalecane jest utrzymanie przynajmniej klasy C25F6. Jeżeli któryś z wymogów nie jest spełniony, należy wykonać wzmocnienie podkładu żywicami epoksydowymi. Świeżo wylany jastrych, po wyschnięciu powinien mieć wilgotność na poziomie nie więcej niż 3% CM. Ewentualne spękania należy naprawić (zszyć) tak, aby powierzchnia przygotowana pod żywice spełniała wszystkie wymagane wymagane kryteria. Stosując jako posadzkę system malowany, podkład należy wygładzić wylewką z masy samopoziomującej o parametrach nie gorszych niż C25F6. Równość podkładu przed rozpoczęciem robót posadzkarskich powinna być zgodna z wytycznymi ITB „Roboty wykończeniowe” Zeszyt 2 lub 7 i wynosić 2 mm/m lub 3 mm/2 m i nie więcej niż 5 mm na długości lub szerokości pomieszczenia (chyba, że mamy do wyprowadzenia spadki odprowadzające wodę do odpływów posadzkowych.
Żywica podłogowa stosowana wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych to produkt kilku składnikowy (w zależności od systemu), który należy rozłożyć zaraz po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników. Istotne jest utrzymanie odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych w pomieszczeniu. Im niższa temperatura, tym wolniej zachodzą reakcje chemiczne, a wykonawca ma więcej czasu. Nie należy jednak wykonywać posadzek z żywic w zbyt niskich, czy zbyt wysokich temperaturach. Optymalna temperatura powietrza to 15-23°C przy wilgotności 60-80%, optymalna temperatura podkładu to +12°C i minimum 3°C powyżej punktu rosy. Do uzyskania ciekawego efektu dekoracyjnego warstwy wierzchniej, stosuje się szeroką paletę piasków kwarcowych o różnej granulacji i kolorystyce, brokaty lub barwniki. Ciekawym rozwiązaniem jest też mieszanie z sobą kilku kolorów żywic, celem uzyskania niepowtarzalnych efektów wizualnych w pomieszczeniu.
Po wyschnięciu warstwy nośnej, zalecane jest jej pokrycie lakierem, celem zabezpieczenia i wzmocnienia podłogi przed porysowaniem i zabrudzeniem. Możliwe jest wykończenie podłogi w różnym stopniu połysku – matowe, półmatowe, błyszczące. Te ostatnie są najtrudniejsze w utrzymaniu pierwotnego wyglądu i potrzebują częstszej pielęgnacji. Posadzkę z żywicy można dodatkowo pokryć woskiem celem zabezpieczenia lakieru wierzchniego przed szybszym zużyciem.
Firma Superparkiet zrealizowała już kilkaset inwestycji polegających na wykonaniu żywic w garażach, mieszkaniach bądź biurach. Ponadto nasza firma jest wykonawcą żywic dla kilku sieci sklepów posiadających swoje punkty sprzedaży w galeriach handlowych w Warszawie, jak i w całej Polsce.