Pomiar wilgotności metodą CM

Pomiar CM jest jedną z najpopularniejszych metod pomiaru wilgotności podkładu przed rozpoczęciem prac montażowych. Należy pamiętać, że podkład przed rozpoczęciem montażu powinien być:

  • odpowiednio wilgotny – nie więcej niż 2% w skali CM dla jastrychów cementowych lub 0,5% w skali CM dla jastrychów anhydrytowych. W przypadku gdy w podłożu znajduje się system ogrzewania podłogowego, maksymalny poziom wilgotności to 1,8% w skali CM dla jastrychów cementowych i 0,3% w skali CM dla jastrychów anhydrytowych.
  • jednolity – pozbawiony spękań, pęknięć i uskoków
  • spójny – podkład nie powinien rozwarstwiać się
  • twardy – w zależności od rodzaju nowej posadzki
  • równy – należy wykonać niwelację, dopuszczalna tolerancja to 2 mm/m lub 3 mm/2 m i nie więcej niż 5 mm na całej długości czy szerokości pomieszczenia.

Wymienione wyżej parametry dotyczą nie tylko podłóg drewnianych, lecz również wykładzin dywanowych, PVC, LVT, kauczukowych, linoleum, czy żywic.

Pomiar CM (Carbid Mess), znany również jako metoda karbidowa, wykonywany jest za pomocą higrometru CM. Urządzenie wykorzystuje proces chemiczny rozkładu węglika wapniowego (karbidu) przez wodę, podczas którego wydzielany jest gaz acetylenowy, powodujący wzrost ciśnienia w stalowej butli.

W celu przeprowadzeniu pomiaru należy wykuć niewielki otwór na głębokość około 2,5-3 cm (grubość całkowita jastrychu to zwykle 5 cm). Warstwę wierzchnią (urobek z kucia) usuwamy i w celu pobrania próbki kujemy głębiej (pobieramy do badań materiał z dolnej warstwy jastrychu). Materiał z tej warstwy należy umieścić na tacce i rozbić go młotkiem na pył, usuwając podczas rozbijania ziarna kruszywa o większej średnicy. Wszystkie roboty należy wykonać w gumowanych rękawicach, do kucia stosować młotek i przecinak, a urobek do pomiarów pobierać metalową łyżeczką.

Kolejnym krok to staranne odmierzenie 20 g próbki. Pył o tej wadze umieszczamy w stalowej butli wraz z ampułką karbidu i metalowymi kulkami. Zamknięty pojemnik energicznie wstrząsamy przez ok. 2-3 minuty tak, aby metalowe kulki stłukły szklaną ampułkę i uwolniły karbid z naboju i rozmiażdżony materiał pomiarowy. Czynność potrząsania pojemnika możemy powtórzyć po ok. 2 minutach. Po wykonaniu tych czynności należy odczekać ok. 20 minut w celu odczytania wskazania higrometru. Im więcej wody w próbce, tym ciśnienie będzie wyższe, bo powstanie więcej gazu, który wychyli wskazówkę higrometru. Podczas pomiarów należy postępować szybko i uważnie, tak, aby nie spowodować zmiany wilgotności pobranego materiału. W żadnym wypadku nie wolno do wykuwania używać mechanicznych urządzeń, a próbki dotykać dłonią.

Dokładniejszą metodą pomiaru od metody CM jest pomiar wilgotności przy wykorzystaniu wagosuszarki. Nasza firma jako jedna z nielicznych posiada odpowiedni sprzęt i świadczy profesjonalne usługi pomiarowe, zarówno miernikiem elektronicznym GANN, higrometrem CM, jak i wagosuszarką. Pomiarów w naszym imieniu dokonuje Rzeczoznawca Posadzkarski Polskiego Stowarzyszenia Posadzkarzy – mgr inż. Tomasz Pol.

Pomiar wilgotności pozwala określić czy wymagane jest dodatkowe osuszanie podkładu, czy też można od razu przystąpić do instalacji posadzki. Jeżeli pomiar CM wykazał zbyt wysoki odczyt, należy doprowadzić podkład do stanu prawidłowego. Możliwe jest wtedy zastosowanie metody chemicznego odcinania wilgoci lub rozstawienie osuszaczy, które przyspieszą otrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności podkładu.

Oferta na pomiar wilgotności metodą CM

Od 1994 roku zajmujemy się profesjonalnie sprzedażą i montażem podłóg różnego typu. W porównaniu do konkurencji, wyróżnia nas, oprócz olbrzymiego doświadczenia, szeroki wachlarz oferowanych produktów, który połączyliśmy z atrakcyjną ceną. Nasza oferta to m.in.:


Wzory i rodzaje oferowanych produktów mogą Państwo obejrzeć w naszych salonach podłóg zlokalizowanych w Warszawie. W naszej firmie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednią podłogę dla każdego. Firma Superparkiet Sp. z o. o. prowadzi sprzedaż i montaż podłóg na terenie Warszawy jak i całej Polski co umożliwia uzyskanie pełnej gwarancji zarówno na produkt, jak i na usługę.