Jodełka francuska

Jodełka francuska powraca!

Jodełka francuska jest oryginalnym sposobem układania podłóg drewnianych, znanym już od kilkunastu pokoleń. Starannie ułożony wzór jodełki francuskiej ponownie, po wielu latach, wkrada się do naszych mieszkań i posiadłości.

Trochę historii jodełki francuskiej

Wzór układania przyciętej podłogi drewnianej rozpowszechnił w XVI wieku Franciszek I Walezjusz – król Francji. Trwający w tym wieku renesans i wczesny barok spowodowały, że regularny, wymagający wysokiej dokładności i dbałości o szczegóły wzór stał się najbardziej pożądaną formą podłogi drewnianej w europejskich pałacach.

Jodełkę francuską możemy bardzo często spotkać pod terminem „chevron”, co oznacza po polsku „krokiew”, czyli belkę podtrzymującą dach. Krokwie dachowe są najczęściej łączone ze sobą pod kątem 90 stopni, co wizualnie nawiązuje do finalnego efektu położonej jodełki francuskiej.

Gdzie się stosuję jodełkę francuską?

Warkocze jodły francuskiej nadają każdemu wnętrzu ekskluzywnego charakteru. Elementy drewniane przycięte pod kątem 45 stopni tworzą interesujący, przyciągający uwagę wzór. Mimo tego, że wzór jodełki francuskiej uznawany jest za bardzo klasyczny, to pięknie komponuje się również z nowoczesnymi wnętrzami.

Ten rodzaj podłogi drewnianej zalecany jest do stosowania w pomieszczeniach o dość prostych ścianach, gdyż może uwidocznić większe ich krzywizny. Istnieje również możliwość ułożenia jodełki francuskiej wraz z bordiurami (obramowaniem z desek), które mogą być efektowanym domknięciem lub przejściem w pomieszczeniach.

Jak wygląda produkcja jodełki francuskiej?

Klepki jodły francuskiej wytwarzane są, w zależności od pożądanej szerokości, z parkietów lub desek podłogowych. Każdy element drewniany jest bardzo starannie przycinany na dwóch końcach pod kątem 45 stopni na specjalnej czopiarce, co oczywiście powoduje stratę pewnej części surowca i zwiększenie kosztu wytworzenia takiej podłogi.

Z tego powodu jodła francuska od zawsze jest uznawana za wyznacznik nietaniej, luksusowej podłogi, a sam jej montaż wymaga zdecydowanie więcej czasu i musi być przejawem kunsztu parkieciarza.

Jodełka francuska – jaką wybrać?

Ze względów praktycznych (mniej widoczne ewentualne rysy) polecamy jodełki francuskie o delikatnie szczotkowanej powierzchni, wraz z fazowanymi krawędziami – idealnie maskują ewentualne szczeliny, które mogą się pojawić w podłodze drewnianej w przypadku, gdy inwestor nie będzie przestrzegał wytycznych dotyczących wilgotności względnej.

Posiadamy w swojej ofercie jodełki surowe oraz wykończone fabrycznie lakierem bądź to olejowoskiem w wielu opcjach kolorystycznych i wymiarowych.

Inne rodzaje jodełek

Oprócz jodełki francuskiej dostępna jest też jej wariacja – jodełka węgierska, która w przeciwieństwie do niej jest docinana pod kątem 60 stopni. Innym rodzajem jodełki jest jej wersja klasyczna – tzw sierżant. Jodełka klasyczna jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż pojedyncze elementy drewniane nie są przycinane pod kątem jak ma to miejsce w przypadku jodełki francuskiej czy węgierskiej.

Jodełka francuska

Rodzaje podłóg drewnianych

kliknij na wybrany wzór aby dowiedzieć się o nim więcej

Jodełka francuska Chevron

Chevron to seria jodełki francuskiej dostępna w kilkunastu kolorach, w dwóch szerokościach i kilku długościach pojedynczego elementu.

Jodełka francuska Ecoplank

Ecoplank posiada w swojej szerokiej ofercie prawie 30 wzorów kolorystycznych jodełek francuskich, które dostępne są w kilku rozmiarach oraz dwóch klasach sortowania.

Dlaczego warto wybrać ofertę Superparkiet?

Jesteśmy jednym z najpopularniejszych sprzedawców podłóg drewnianych (i nie tylko) w Polsce. Oferowane przez nas podłogi mogą Państwo obejrzeć w naszych salonach podłóg, do których serdecznie zapraszamy!

Od 1994 roku prowadzimy sprzedaż i profesjonalny montaż podłóg na terenie Warszawy i całej Polski. Dzięki naszej usłudze uzyskujecie Państwo u nas pełną gwarancję zarówno na produkt jak i na usługę. Ze względu na dużą ilość zamówień możemy zaoferować atrakcyjną cenę na oferowany produkt. Zachęcamy do weryfikacji powyższych słów.

Gwarantem naszej wysokiej jakości jest wiceprezes naszej firmy, który jest jednym z nielicznych Rzeczoznawców Posadzkarskich w Polsce oraz tysiące zadowolonych Klientów! Dołącz do nich!

Bezpłatna wycena

Poznaj cenę Twojej nowej podłogi

POZNAJ CENĘ TWOJEJ NOWEJ PODŁOGI

Wycena Twojej nowej podłogi trafi na skrzynkę pocztową w przeciągu 24 godzin roboczych!

Nasze salony podłóg

Poznaj adresy salonów

NASZE SALONY PODŁÓG

Spotkaj się z nami oraz zobacz i dotknij wybraną podłogę w jednym z salonów podłóg!