Sale sportowe i gimnastyczne

Sala sportowa
Sale sportowe i gimnastyczne

Jakie są rodzaje posadzek na salach sportowych?

Podłogi sportowe to szczególny rodzaj posadzek. Projektowane są z uwzględnieniem intensywnego i zróżnicowanego ruchu wykonywanego przez sportowców. Ze względu na rozkład nacisku, rozróżniamy trzy typy posadzek sportowych. Są to:

  • punktowo elastyczne;
  • powierzchniowo elastyczne;
  • kombi elastyczne;

Podczas wyboru jednego z powyższych systemów podłogi należy pamiętać o bezpieczeństwie jej przyszłych użytkowników. Projektant ma za zadanie zminimalizować ryzyko odniesienia kontuzji, jednocześnie pamiętając o odpowiednim odbiciu piłki, gdyż jest ona wykorzystywana w większości sportów uprawianych na hali.

System punktowo elastyczny

Systemy punktowo elastyczne są rozwiązaniem najtańszym, ale jednocześnie najgorszym dla stawów przyszłych użytkowników sali. Ich budowa polega na naklejeniu na niesprężyste podłoże (np. jastrych) sportowej wykładziny o podbudowie z elastycznej pianki. Taka powierzchnia jest niedopuszczalna w przypadku profesjonalnego uprawiania większości dyscyplin, lecz ze względu na ograniczony budżet, często spotykana w szkołach.

System powierzchniowo elastyczny

Systemy powierzchniowo elastyczne są najczęściej zbudowane na legarach drewnianych. W zależności od tego, jaki stopień sprężystości chcemy otrzymać, do systemu można wprowadzić odpowiednio skonstruowane podkładki elastyczne, maty czy inne warstwy elastyczne. Warstwa wierzchnia takiej podłogi sportowej jest drewniana – opcjonalnie można na taką powierzchnię przykleić cienką wykładzinę sportową. System ten jest najbardziej uniwersalny i najczęściej pożądany przez inwestorów.

System kombi elastyczny

Ostatnim wariantem są systemy kombi elastyczne. Jest to połączenie obu poprzednich systemów. Jego budowa jest wręcz identyczna, jak w przypadku systemu powierzchniowo elastycznego, z wyjątkiem warstwy wierzchniej, gdzie na podłoże nakleja się nie cienką, a grubą wykładzinę (tak jak w przypadku systemu punktowo elastycznego). Powstała w ten sposób posadzka jest bardzo elastyczna i idealna do uprawiania sportów takich jak siatkówka czy gimnastyka. Niestety, ze względu na elastyczność samej wykładziny, wykorzystanie takiej sali podczas targów czy innych imprez okolicznościowych jest wysoce niezalecane.

Jak dobrać system do uprawianej dyscypliny?

Rodzaje warstw wierzchnich posadzek sportowych:

  • drewno tradycyjne (parkiet, deski lite)
  • drewno warstwowe (panele drewniane)
  • wykładziny sportowe PCV / PVC
  • wykładziny sportowe linoleum
  • wykładziny sportowe kauczukowe
  • powierzchnie sportowe z żywic
Sala sportowa

Dlaczego warto wybrać ofertę Superparkiet?

Jesteśmy doświadczoną i cenioną firmą posadzkarską w Polsce! Posiadamy certyfikaty instalatorskie firm produkujących profesjonalne systemy sportowe (m.in. Tarkett, Barlinek), co umożliwia uzyskanie pełnej gwarancji zarówno na produkt, jak i na usługę.

Od 1994 roku prowadzimy sprzedaż i profesjonalny montaż podłóg na terenie Warszawy i całej Polski. Ze względu na dużą ilość zamówień możemy zaoferować atrakcyjną cenę na oferowany produkt. Zachęcamy do weryfikacji powyższych słów.

Gwarantem naszej wysokiej jakości jest wiceprezes naszej firmy, który jest jednym z nielicznych Rzeczoznawców Posadzkarskich w Polsce oraz tysiące zadowolonych Klientów! Dołącz do nich!

Bezpłatna wycena

Poznaj cenę Twojej nowej podłogi

POZNAJ CENĘ TWOJEJ NOWEJ PODŁOGI

Wycena Twojej nowej podłogi trafi na skrzynkę pocztową w przeciągu 24 godzin roboczych!

Nasze salony podłóg

Poznaj adresy salonów

NASZE SALONY PODŁÓG

Spotkaj się z nami oraz zobacz i dotknij wybraną podłogę w jednym z salonów podłóg!