Wymiana pojedynczych desek w podłodze

Czy wymiana pojedynczych desek jest możliwa? Takie pytanie często słyszymy od naszych Klientów, którym firma montująca kuchnię lub drzwi uszkodziła jedną lub kilka desek na nowej posadzce drewnianej. Nasza odpowiedź brzmi: tak, ale nie w każdym przypadku.

Po pierwsze, ważne jest to, aby Klient posiadał po montażu nieuszkodzoną deskę tej samej długości i szerokości. Dla takich sytuacji warto zostawić po usłudze montażu pojedyncze deski.

Usługa pod nazwą wymiana pojedynczych desek polega na starannym wydłutowaniu uszkodzonej deski podłogowej i usunięciu resztek kleju, które zostały na podłożu. Kolejny krok to często czasochłonne przygotowanie nowo wklejanej deski. Parkieciarz, zanim włoży nową deskę w miejsce starej, musi starannie wyciąć dolną część wpustu (zamka), zarówno od czoła, jak i po długości deski. Dzięki takiemu zabiegowi możemy skorzystać z piór i wpustów pozostałych przyklejonych desek, co podnosi stabilność w miejscu naprawianym.

W celu lepszego dopasowania górnej warstwy podłogi z resztą posadzki, konieczne może się okazać dodatkowe szlifowanie spodu nowej deski. Nawet bardzo doświadczonemu parkieciarzowi nie zawsze uda się idealne (co do ułamku mm) spasować nowo montowaną deskę z resztą posadzki drewnianej. Dotyczy to szczególnie elementów ostrokrawędziowych, wykończonych na gotowo.

W związku z powyższym, zdecydowanie lepszy efekt otrzymamy w przypadku, gdy wymieniana jest deska fazowana. Niewielkie różnice wysokościowe w przypadku posiadania podłogi fazowanej, nie będą widoczne gołym okiem.

W sytuacji, gdy posadzką drewnianą jest podłoga, która została polakierowana ręcznie, wymiana pojedynczych desek jest niemożliwa. Wyjmując pojedynczą deskę powodujemy zauważalne uszkodzenie całej powierzchni lakieru. W przypadku podłogi olejowanej istnieje czasami możliwość naprawy pojedynczej deski poprzez miejscowe szlifowanie i pokrycie deski nowymi warstwami oleju.

Ponadto należy mieć świadomość, że nowo zamontowany element będzie się delikatnie różnił od pozostałych. Spowodowane jest to zmianami kolorystycznymi drewna pod wpływem promieni UV. Ta różnica kolorystyczna wraz z biegiem czasu będzie się powoli zacierała, aż do momentu, kiedy stanie się niezauważalna.

Aktualnie nasza firma ze względu na ilość zleceń świadczy ten rodzaj usługi wyłącznie dla Klientów, którzy zakupili u nas podłogę.

data: 2017-02-18 | autor: mgr inż. Grzegorz Pol

Udostępnij naszą poradę na Twoim kanale społecznościowym!