Pomiar wytrzymałości metodą Presso-Mess

Pomiar PressoMess jest to pomiar polegający na zmierzeniu wytrzymałości podkładu na ścinanie. Praktycznie prawie każdy materiał przyklejany do podkładu jest higroskopijny. Szczególnie właściwość ta dotyczy pracy posadzek drewnianych. Oznacza to, że wraz ze zmianą wilgotności w pomieszczeniu, zmienia się w mniejszym lub większym stopniu rozmiar elementu podłogi. Ta delikatnie się przesuwając, pociąga za sobą przez klej – podkład. W przypadku słabszych podkładów, może to spowodować oderwanie się posadzki od podkładu, co może pociągnąć za sobą lawinę kosztów związanych z nieoczekiwanym remontem.

PressoMess to przyrząd, który nie tylko, jak w przypadku rysika Ri-Ri, ocenia powierzchniową twardość podkładu, ale również w sposób niezawodny umożliwia ją zmierzyć. Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia, możemy zdobyć wiedzę dotyczącą jaki grunt i klej wykorzystać w celu zapewnienia bezpieczeństwa posadzce.

W celu przeprowadzenia pomiaru należy ustawić urządzenie miernicze pomiędzy dwoma drewnianymi klockami o odpowiednim rozmiarze przyklejonymi przy użyciu kleju cyjanoakrylowego. Następnie, przy wykorzystaniu pokrętła, wywołujemy rozporową siłę oddziałującą na oba klocki. Pomiar PressoMess kończy się w momencie, gdy jeden z klocków zostanie ścięty. Na zegarze analogowym odczytywany jest wynik pomiaru.

Rozmiar klocków, jak i rozstaw, jest ściśle określony przez producenta, dzięki czemu każdy pomiar PressoMess jest miarodajny. W obowiązujących przepisach oraz zaleceniach obowiązujących w różnych krajach, dotychczas nie zawarto jednoznacznych informacji o wymaganych wartościach dotyczących wytrzymałości powierzchniowej na ścinanie dla podkładów. Z praktyki jednak wiadomo, że fachowo wykonane jastrychy powinny wykazywać wytrzymałość na ścinanie o wartości ponad 1,5 N/mm2. W przypadku podkładów narażonych na trudne warunki użytkowania, np. w obszarze przemysłowym lub gdy chcemy na podkładzie przykleić posadzkę drewnianą, wymagana jest odporność powierzchniowa na ścinanie o wartości ponad 2,0 N/mm2 lub nawet ponad 3,5 N/mm2.

W związku z powyższym, Związek Rzeczoznawców z zakresu parkieciarstwa i posadzek drewnianych w 2011 roku opublikował Informację Techniczną dotyczącą wymaganych wytrzymałości na ścinanie podkładów, uzyskanych metodą i z zastosowaniem przyrządu pomiarowego PressoMess, w zależności od wielkości montowanych elementów posadzkowych. Wygląda ona następująco:

  • do 0,8 N/mm2 – podkład nienadający się do montażu posadzek drewnianych.
  • 0,8 – 1,5 N/mm2 – podkład warunkowo nadający się do montażu posadzek drewnianych w warunkach mieszkaniowych i zastosowaniu litych elementów drewnianych o szerokości nie większej niż 90 mm, oraz elementów posadzek wielowarstwowych, każdorazowo przy zastosowaniu powłok gruntująco-wzmacniających i wszelkich mat redukujących i rozpraszających naprężenia ścinające.
  • 1,5 – 2 N/mm2 – podkład odpowiedni do montażu wszelkich elementów posadzek wielowarstwowych i litych o szerokości do 90 mm w warunkach mieszkaniowych i obiektowych normalnie obciążonych ruchem pieszym. Warunkowo do posadzek drewnianych o szerokościach powyżej 90 mm, przy zastosowaniu powłok gruntująco-wzmacniających i wszelakich parkieciarskich mat redukujących i rozpraszających naprężenia ścinające.
  • 2 – 3,5 N/mm2 – podkład odpowiedni do montażu wszelkich posadzek drewnianych w mieszkaniach i na obiektach obciążonych znacznym ruchem pieszym oraz do litych elementów o szerokości powyżej 90 mm.
  • Powyżej 3,5 N/mm2 – podkład odpowiedni do montażu wszelkich posadzek drewnianych w obszarach obiektowych, narażonych na bardzo duże obciążenia

Pomiar PressoMess to usługa, którą nasza firma świadczy na terenie Warszawy i okolic. W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt. Pomiarów w naszym imieniu dokonuje Rzeczoznawca Posadzkarski Polskiego Stowarzyszenia Posadzkarzy – mgr inż. Tomasz Pol

Oferta na pomiar wytrzymałości metodą Presso-Mess

Od 1994 roku zajmujemy się profesjonalnie sprzedażą i montażem podłóg różnego typu. W porównaniu do konkurencji, wyróżnia nas, oprócz olbrzymiego doświadczenia, szeroki wachlarz oferowanych produktów, który połączyliśmy z atrakcyjną ceną. Nasza oferta to m.in.:


Wzory i rodzaje oferowanych produktów mogą Państwo obejrzeć w naszych salonach podłóg zlokalizowanych w Warszawie. W naszej firmie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednią podłogę dla każdego. Firma Superparkiet Sp. z o. o. prowadzi sprzedaż i montaż podłóg na terenie Warszawy jak i całej Polski co umożliwia uzyskanie pełnej gwarancji zarówno na produkt, jak i na usługę.