Coraz więcej osób zorientowanych jest w wątku warstwowości desek, należą do nich najczęściej ci, którzy są w trakcie lub wybudowali już własny dom. Najpewniej na temat warstwowości desek trafili w momencie poznawania walorów podłóg drewnianych. Jeśli jesteś w trakcie planowania budowy lub zastanawiasz się nad podłogami we własnym domu, sprawdź, jaka jest różnica pomiędzy deskami dwu i trzy warstwowymi.

Rodzaje desek warstwowych

Deski warstwowe powstały po to, by niwelować naprężenia w drewnie. Każda warstwa ułożona jest do poprzedniej prostopadle, co nawet w 70% umniejsza pracę drewna. Deski dzieli się na:

  • dwuwarstwowe;
  • trójwarstwowe.

Podłogi dostępne są o grubościach od 11 do 15 mm, natomiast deski można otrzymać w długości od 600 do 2500 mm i w szerokościach od 100 do 200 mm. Spód deski wykonany jest w zależności od marki i jakości z drzewa iglastego i liściastego lub ze sklejki.

Deski dwuwarstwowe

Montaż desek dwuwarstwowych wymaga koniecznie kleju i przyklejenia do podłoża, układa się je w systemie pióro/wpust. Deski posiadają warstwę wierzchnią tzw. „szlachetną” o grubości 3 mm – 6 mm i można je poddawać wielokrotnemu cyklinowaniu. Warstwa spodnia w zależności od producenta wykonana jest z podkładu liściastego, iglastego lub sklejki. Najlepszym rozwiązaniem przy ogrzewaniu podłogowym będą deski dwuwarstwowe ze spodem ze sklejki wodoodpornej.

Deski trójwarstwowe na zamek click

Deski trójwarstwowe porównując je z dwuwarstwowymi, mają cieńszą warstwę użytkową, która wynosi od 2,5 do 3,5 mm. Także można je kilka razy cyklinować, a ich żywotność przelicza się na 30 lat. Ich spody wykonane są zazwyczaj z drzewa liściastego lub iglastego. Montaż desek trójwarstwowych odbywa się w systemie click, można je kłaść tradycyjnie na klej, ale jest tu także możliwość położenia ich bez kleju „na pływająco”. Jeśli nie chcesz przyklejać desek do podłoża, nie zapomnij kupić dobrej jakości podkład, a także pamiętaj, by przeprowadzić dylatację posadzki w przewężeniach tj. drzwi.

Jakie drewno można zastosować przy ogrzewaniu podłogowym?

Deski warstwowe dużo lepiej nadają się na ogrzewanie podłogowe niż deski lite. Jednak nie każdy gatunek drewna będzie do tego odpowiedni. Gatunki polecane to:

  • dąb;
  • jesion termowany;
  • merbau.

Z pewnością nie nadaje się do podłogi z ogrzewaniem podłogowym klon oraz buk. Wybierając deski, należy również zwrócić uwagę na ich podbudowę, dobrze, aby była zrobiona z lameli liściastych lub ze sklejki wodoodpornej. Drewno warstwowe bardzo dobrze sprawdzi się w pomieszczaniach o większej wilgotności.

Czym są wykończone deski dwu i trójwarstwowe?

Deski warstwowe zabezpieczone są dwu lub trzema warstwami olejowosku albo sześcioma, lub ośmioma warstwami lakieru, który to jest zazwyczaj utwardzany z wykorzystaniem promieni UV. Zabezpieczone deski są po położeniu natychmiast gotowe do eksploatacji. W ofercie są też deski warstwowe surowe, niemniej montaż z zabezpieczeniem takiej podłogi trwa dużo dłużej, bo około 2–3 tygodnie. Taki zakup jest mniej opłacalny od już zabezpieczonych desek warstwowych.

Podłogi warstwowe sprawdzą się w każdym możliwym stylu wnętrza, wyglądają ekskluzywnie i komfortowo, a ich pielęgnacja nie jest trudna.