Jak naprawić pęknięcia w podłożu?
W przypadku gdy nasze podłoże nie spełnia norm dotyczących nierówności lub jeżeli została wybrana posadzka wymagająca idealnie równego podkładu (np. panel winylowych dryback, żywica, beton woskowany) konieczne jest wykonanie wylewki samopoziomującej. Przed jej wylaniem należy złączyć wszystkie występujące na podłożu pęknięcia oraz nacięcia technologiczne (wykonane celowo) – w celu uniknięcia późniejszego ich odznaczenia się na warstwie wierzchniej posadzki.
W celu dokonania połączeń zalecamy zastosowanie dwuskładnikowej żywicy cechującej się wysoką wytrzymałością i bardzo dużą zdolnością penetracji pęknięć. Najlepszym przykładem jest żywica silikatowa Uzin KR 516 wyróżniająca krótkim czasem wiązania, który w razie konieczności można wydłużyć poprzez dodanie mniejszej niż standardowej ilości utwardzacza.
Sprawdźmy podłoże!
Przed rozpoczęciem prac konieczne jest upewnienie się czy poszczególne płyty jastrychowe nie klawiszują pomiędzy sobą oraz czy istniejące pęknięcia nie są powysadzane ku górze. W przypadku gdy podłoże posiada obie powyższe cechy – płyty jastrychowe należy dodatkowo połamać (pojawią się kolejne rysy). Dzięki takiemu zabiegowi płyty jastrychu opadną na swoje miejsce i dopiero wtedy należy przystąpić do zszywania..
Jeżeli natomiast płyty jastrychowe po obu stronach pęknięcia klawiszują, ale nie są wysadzone ku górze to pęknięcia należy rozciąć tarczą diamentową (na całą grubość płyty jastrychowej), dokładnie odkurzyć i za pomocą stworzonego nacięcia wlać wylewkę samopoziomującą Uzin NC 172 Bi-Turbo pod jastrych do momentu, aż przestrzeń pod płytami się nasyci.
Zszywanie podłoża za pomocą żywicy
Jeżeli płyty jastrychowe po obu stronach nie klawiszują, należy rozciąć pęknięcia przy wykorzystaniu szlifierki kątowej na głębokość ok. 2cm. Kolejny krok polega na nacięciu miejsc na stalowe klamry. Nacięcia o długości ok. 15cm powinny być wykonywane co ok. 20cm głównego, poszerzonego pęknięcia (również na głębokość ok. 2cm) pod naprzemiennymi kątami w stosunku do pęknięcia (NIE pod kątem 90 stopni!).
Po wykonaniu nacięć podłoże należy dokładnie odkurzyć, a w miejsce stworzonych przed chwilą nacięć o długości ok. 15cm wprowadzić klamry stalowe dołączone do produktu (20 sztuk jest w jednym zestawie żywicy). Teraz wszystkie nacięcia (wraz z poszerzonymi pęknięciami) powinny zostać zalane wspomnianą powyżej żywicą reperacyjną Uzin KR 516 (po wcześniejszym wymieszaniu dwóch składników) i zasypane piaskiem kwarcowym o frakcji 0.3/0.4 – 0.8/0.9mm. Jedno opakowanie żywicy (0,6KG) starcza na profesjonalne zszycie ok. 5mb pęknięć.
Podłoga zszyta – możemy wylać masę samopoziomującą
Po związaniu żywicy, miejsca szycia należy przeszlifować z nadmiaru piasku kwarcowego, a całą powierzchnię odkurzyć i zagruntować gruntem Uzin PE 350 rozcieńczonym 1:1 z wodą. Po wyschnięciu gruntu miejsca reperacji powinno się zaszpachlować masą naprawczą Uzin NC 182 (tak aby rzadka wylewka samopoziomująca nie wpłynęła w miejsca gdzie żywica nie zamknęła szczelnie pęknięcia).
Po wyschnięciu masy szpachlowej, całą powierzchnię należy zagruntować ponownie gruntem Uzin PE350 – tym razem bez rozcieńczania. W przypadku gdy spodziewana grubość wylewki samopoziomującej będzie miejscami przekraczała 6mm, należy w styku posadzki ze ścianą przykleić piankę dylatacyjną uszczelniając ją silikonem akrylowym.
Teraz podłoże należy zniwelować by zaznaczyć gdzie i jaką grubość wylewki wylać. Do niwelacji zachęcamy użyć wkrętów lub reperów (np. Uzin Levelpin – 1 szt/m2) – zwłaszcza gdy w podłożu znajduje się system ogrzewania podłogowego.
Na tak przygotowane podłoże można już wykonać wylewkę samopoziomującą z masy Uzin dobranej do grubości wylewki i rodzaju posadzki rozkładając ją szeroką raklą zębatą lub płaską i poziomując wylewkę wałkiem (jeżem) z kolcami.
W przypadku pytań zachęcam do kontaktu telefonicznego. Jestem dostępny dla Państwa pod numerem telefonu +48 606 620 026.