Minęły już czasy, kiedy nie można było w łazience montować podłogi drewnianej. Obecnie na rynku bez trudu otrzyma się panele winylowe i podłogi drewniane, które można wykorzystać w pomieszczeniach w których panuje okresowo wyższa wilgotność.

Jeśli chcesz, aby twoja łazienka oznaczała się przytulnością oraz nowoczesnym charakterem sprawdź jaką drewnianą podłogę możesz do niej zakupić.

Łazienka z drewnianą podłogą – czy takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie się sprawdzi?

Na ogół drewno wymieniane jest pośród materiałów, które niekoniecznie powinny znaleźć się w pomieszczeniach o wyższej wilgotności, jak kuchnie czy łazienki. Zdecydowanie częściej na podłogach kładzie się panele winylowe lub płytki – jednak nic nie daje takiego klimatu, jak właśnie drewniana podłoga.

Drewno w łazience można wykorzystać nie tylko na podłogę, ale także jako blaty, półki, szafki, wykończenia ścian czy obudowa wanny. Często łączy się drewno z surowym betonem, dla ocieplenia wizerunku. Należy mieć jednak na uwadze, że na świecie nie ma drewna w 100% odpornego na wodę. Każde drewno po kontakcie z wodą będzie się mniej lub bardziej rozszerzać.

Jakie drewno wybrać do łazienki?

Powstaje więc pytanie, jakie drewno wybrać do łazienki? Najlepiej wybrać drewno egzotyczne, które z zasady jest bardziej odporne na wilgotne warunki atmosferyczne bo pochodzi z krajów gdzie wysoka wilgotność i temperatura są czymś naturalnym. Przy wyborze posadzki warto zwrócić uwagę na gatunki egzotyczne dostępne na polskim rynku takie jak:

  • teak
  • merbau

Są to podłogi mocno oleiste, o podwyższonej odporności na wodę i biodegradację charakteryzujące się również wysoką gęstością. Jeżeli chodzi o wykończenie warstwy wierzchniej deski w pomieszczeniach wilgotnych najlepiej sprawdzają się powłoki wykonane z olejowosków. W porównaniu do lakierów oleje tworzą mikroporowatą warstwę, która pozwala drewnu oddychać. Dzięki temu drewno zdecydowanie szybciej reguluje swoją wilgotność oddając jej nadmiar do powietrza w pomieszczeniu.

Na co jeszcze zwracać uwagę projektując podłogę drewnianą do łazienki?

Drewno samo w sobie nie jest materiałem na którym woda pojawia się za często. Dlatego wysoce nie zalecamy stosowania drewna w samych brodzikach.

Warto też wiedzieć, że w przypadku gdy w pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe zdecydowanie lepiej wybrać inny materiał – na przykład wodoodporne panele winylowe.