Co wybrać na taras?

Inwestorzy nierzadko stają przed problemem doboru odpowiedniej posadzki do pokrycia powierzchni tarasu. Klienci najczęściej dokonywali wyboru pomiędzy tradycyjnym tarasem drewnianym, a tarasem wykonanym z kompozytu. Dziś do walki o najciekawsze rozwiązanie na zewnętrzną posadzkę skutecznie dołączyła wysokiej jakości sztuczna trawa.

Na początku tej porady chciałbym podkreślić, że żadne z tych rozwiązań nie jest idealnym wyborem, nie wspominając o różnych gustach i oczekiwaniach klientów. W poniższym tekście postaram się przybliżyć zalety i wady każdego z powyżej wymienionych rozwiązań.

Tradycyjny taras drewniany

Tarasy drewniane to posadzki, które są najstarszym, wręcz tradycyjnym rozwiązaniem na zewnątrz. Wykonane z drewna egzotycznego (najczęściej jest to modrzew syberyjski lub azjatycki bangkirai) są wyborem najbardziej naturalnym. Drewniane deski tarasowe przymocowane są przy wykorzystaniu specjalistycznych wkrętów do legarów, które leżą na – zapewniających przepływ wody – gumowych podkładkach. Tarasy drewniane w przypadku instalacji bezpośrednio na ziemi wymagają wcześniejszego wylania stóp lub ław fundamentowych.

Analizując nasze wieloletnie doświadczenie sprzedażowe dziś trudno znaleźć zalety takiego tarasu inne niż wizualne. Każda deska jest inna, naturalna i miła w dotyku oraz umożliwia wykonanie innych elementów tarasu takich jak pergole. Naturalne drewno również trochę wolniej się nagrzewa od pozostałych opisywanych w tej poradzie posadzek.

Niestety powyższa lista zalet łączy się z wieloma wadami. Taras drewniany nie jest bezobsługowy – dwukrotnie w roku wymaga czyszczenia i olejowania. Jest to zabieg zarówno czasochłonny jak i kosztowny. Należy być przy tym również ostrożnym gdyż chemia usuwająca naturalny, powstający na drewnie szary nalot potrafi być szkodliwa również dla roślin – w tym okolicznej trawy. Mimo odpowiedniej pielęgnacji deski tarasowe ze względu na zmiany wilgotności i temperatury mogą i raczej będą pękać, a co za tym idzie, możemy kiedyś trafić bosą nogą na drzazgę. Ponadto taras drewniany ma najczęściej widoczny system montażowy w postaci wkrętów (niewidoczne systemy montażowe mają wiele wad – m.in. brak możliwości wymiany pojedynczej deski, wysoka cena czy ograniczona możliwość pracy deski). Na sam koniec warto podkreślić, że jest to również zdecydowanie najdroższy system tarasowy.

taras drewniany
taras drewniany

Nowoczesne tarasy kompozytowe

Tarasy kompozytowe są dostępne na polskim rynku od wielu lat. Powstają one z pyłu drewnianego oraz najczęściej z HDPE. Instalacja odbywa się w podobny sposób jak w przypadku tarasu drewnianego z tym wyjątkiem, że widoczne wkręty zostały zastąpione niewidocznymi z pozycji użytkownika tarasów klipsami.
Wyższej jakości deski tarasowe (najczęściej niedostępne w marketach) posiadają w swoim składzie również dodatki uszlachetniające, które zwiększają odporność na promienie słoneczne, grzyby, porosty i pleśń. Tarasy kompozytowe w porównaniu do tarasów z drewna są sztywniejsze i zdecydowanie łatwiejsze w czyszczeniu (wystarczy delikatny detergent i myjka ciśnieniowa).

Produkt, mimo że został zdecydowanie ulepszony w stosunku do swojego naturalnego odpowiednika, to również nie pozostał bez wad. Taras kompozytowy w porównaniu do tarasu drewnianego wygląda zdecydowanie mniej naturalniej. Ze względu na komorową konstrukcję nie nadaje się do docinania po szerokości w celu stworzenia innych elementów tarasu. Aby zamaskować cięcia, musimy zastosować listwy maskujące, które nie zawsze dodają estetyki całości.

taras kompozytowy
taras kompozytowy

A może naturalnie wyglądająca sztuczna trawa?

Trzecim, najnowszym ale zdobywającym coraz to większą popularność rozwiązaniem dotyczącym pokrycia powierzchni tarasu jest sztuczna trawa. Oczywiście na wstępie warto podkreślić, że omawiany przeze mnie produkt jest produktem całkowicie innej jakości niż produkty o tej samej nazwie dostępne w popularnych sieciach handlowych. Sztuczna trawa instalowana jest najczęściej na zaimpregnowanych podłożach betonowych, papie, starych płytkach lub bezpośrednio na ziemi (w przypadku instalacji na glebie zalecamy podłoże odpowiednio przygotować poprzez korytowanie i uzupełnienie pospółką lub mieszanką żwiru i piasku kopalnianego).

Sztuczna trawa jest bardzo łatwa w instalacji. W przeciwieństwie do tarasów z drewna czy kompozytu, Inwestorzy zamawiają ją najczęściej bez usługi montażu. Jest też powierzchnią łatwą w czyszczeniu oraz bardzo miłą w dotyku. Oferowana przez nas trawa jest w przeciwieństwie do najczęściej występujących traw w marketach, wykonana z polietylenu (PE), a nie z twardego i niemiłego w dotyku polipropylenu (PP). Ponadto zdecydowanie większa szerokość i grubość włókna powoduje brak niepożądanego efektu „loczkowania”, które jest nagminne w tańszych trawach. Nawet instalacja najdroższej, a co za tym idzie najwyższej jakości sztucznej trawy, pozostaje zdecydowanie najtańszym systemem tarasowym. Montaż sztucznej trawy to najczęściej 3-4 krotnie tańsze rozwiązanie w porównaniu do tarasu kompozytowego i nawet 4-6 krotnie tańsze rozwiązanie w porównaniu do tarasu drewnianego.

Wadą sztucznej trawy jest możliwy duży odpad (rolki posiadają 2 lub 4m szerokości) oraz kierunkowość produktu na którą trzeba koniecznie zwrócić uwagę w przypadku łączenia kilku oddzielnych kawałków (bryty należy ułożyć w tym samym kierunku). Czyszczenie trawy najłatwiej wykonać przy wykorzystaniu odkurzacza lub w przypadku większej powierzchni trasu – myjki ciśnieniowej. Sam produkt jest wysoce odporny na promieniowanie UV, standardowe lekkie plamy czy odchody zwierzęce.

taras sztuczna trawa
taras sztuczna trawa

To co wybrać? Werdykt?

Niestety nie ma! To na jaki materiał się finalnie zdecydujesz zależy głównie od oczekiwań wizualnych oraz rachunku ekonomicznego. Każdy z powyższych produktów można zobaczyć w naszych salonach podłóg do których serdecznie zapraszam.

data: 2020-07-14 | autor: mgr inż. Grzegorz Pol

Udostępnij naszą poradę na Twoim kanale społecznościowym!