Deski podłogowe to wybór, który pozwoli cieszyć się nimi długie lata, aby się jednak tak stało, należy przemyśleć, które z oferty na rynku najlepiej się sprawdzą. Deski podłogowe potrafią się od siebie różnić rozmiarem, wykończeniem czy konstrukcją, poza tym nadają się do różnego typu pomieszczeń. Sprawdź, które wybrać.

Czy deski to dobry wybór?

Wybierając spośród podłóg drewnianych, ma się do dyspozycji sporą ofertę i to nie tylko deski, ale także parkiety i jodełkę. Czy zatem wybierając podłogę drewnianą, będzie to strzał w dziesiątkę?

Deski podłogowe to materiał bardzo chętnie wybierany przez klientów, ponieważ są materiałem naturalnym, o różnych parametrach i dostępnym w wielu rozmiarach. Ta elegancka podłoga jest ciepła w dotyku i stanowi świetny materiał wygłuszający i izolujący.

Czy deski można poddawać renowacjom i jak je pielęgnować?

Mimo że drewno jest materiałem bardzo odpornym, istnieje jeszcze możliwość poddania podłogi renowacji, nie jeden raz, a wiele razy. Zatem podłoga drewniana może służyć naprawdę długie lata.

Pielęgnacja podłogi drewnianej do trudnych nie należy. Powinno się taką podłogę zamiatać, odkurzać i myć lekko wilgotnym mopem lub wycierać szmatką. Używać powinno się do mycia zimnej wody oraz środków zawierających sole nieorganiczne i detergenty niejonowe i anionowe. Eksperci twierdzą, że po takim umyciu dobrze jest podłogę wytrzeć do sucha.

Jakie są rodzaje desek podłogowych?

Deski podłogowe dostępne są w wersjach:

  • litej;
  • warstwowej.

Montaż podłogi drewnianej [desek podłogowych czy parkietu] jest nieco trudniejszy, przez co trzeba poświęcić mu więcej czasu niż w przypadku paneli laminowanych, niemniej każda minuta jest tego warta z powodu trwałości podłogi. Deski z litego drewna powstają z jednego kawałka drewna, dzięki czemu można je poddać obróbce kilka razy. Kupując deski podłogowe, zwróć uwagę czy były odpowiednio wysezonowane. Przy deskach stworzonych z kilku warstw należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie warstwy zostały zrobione z drewna, a nie na przykład z materiału drewnopodobnego.

Deski powstają z drewna liściastego lub iglastego. W pierwszym przypadku będzie to głównie dąb, jesion, buk, brzoza, a w drugim modrzew lub sosna. W sprzedaży są też podłogi z desek z drewna egzotycznego, tutaj najczęściej można otrzymać je z drewna iroko, wenge, merbau lub palisander.

Jak wybrać deski podłogowe?

Przy wyborze należy kierować się parametrami dotyczącymi rodzaju pomieszczeń, do jakich są przystosowane, ich trwałości na uszkodzenia, ścieranie podłogi i odkształcenia. Pierwszy i najważniejszy z parametrów to twardość drewna i tu drewno egzotyczne wykazuje się wyższą twardością niż rosnące w Polsce.

Rzecz jasna wygląd desek ma także niemałe znaczenie, na przykład jasne deski optycznie powiększą pomieszczenie, ciemne zaś idealnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, niemniej nie powinno się wtedy malować ścian w mrocznych odcieniach. Na ciemnych deskach bardziej dostrzegalny będzie także kurz.