Wybór podłogi, szczególnie do salonu to postawienie „kropki nad i” całej aranżacji. Aktualnie do mody powróciły parkiety drewniane, a ich klepki głównie wytwarzane są z drewna dębu oraz jesionu. Jakie są aktualnie trendy w parkietach, dowiesz się z tego artykułu.

Parkiety warstwowe czy lite?

Parkiety, które możemy wybrać, występują w dwóch wariantach – surowe lub gotowe. Parkiet surowy po położeniu należy wycyklinować, następnie pokryć olejem lub lakierem. Parkiet gotowy przykleja się jedynie do podłoża.

Parkiety dzieli się jeszcze na lite oraz warstwowe. Parkiet lity wykonany jest z jednego elementu drewna, natomiast warstwowy z kilku ułożonych do siebie poprzecznie warstw drewna, dzięki czemu jest mniej podatny na zmiany wilgotności i temperatury. Z powodzeniem parkiet warstwowy można wykorzystać, jeśli na podłodze planujemy wykonać ogrzewanie podłogowe.

Jakie podłogi są obecnie modne?

Trendy w aranżacjach podłogowych zmieniają się dynamicznie, najczęściej jednak klasyczne rozwiązania wiodą prym. W 2021 roku moda była na naturalne podłogi drewniane, tak też jest w tym roku. Popularne są nadal jodełka klasyczna zwana również „jodełką angielską” czy jodełką „sierżant” oraz jodełka francuska.

Jodełkę klasyczną w małym rozmiarze kojarzymy ze starych kamienic i mieszkań, jednak w nowym większym rozmiarze świetnie wpasowuje się również w nowoczesne wnętrza. Przy tym ułożeniu prostokątne klepki układane są prostopadle do siebie tworząc charakterystyczny wzór.

Jodełka francuska to elementy zacinane pod kątem 45°, czyli klepki pojedyncze mają kształt równoległoboku. Aktualnie dostępne są w wielu rozmiarach, pozwalając dopasować wielkość elementu do pomieszczenia. Wzór nadaje wnętrzu elegancji i bardzo często stosowany jest do stylu glamour. Klepki układamy tak, żeby tworzyły grot strzały.

Faktura drewna i jego wybarwienie

Obie jodełki – klasyczna i francuska – świetnie wpasują się w każde wnętrze, niezależnie od stylu. Warto wtedy dopasować do klimatu pomieszczenia wykończenie parkietu, uzyskując pożądany efekt wizualny. Możemy wybrać fakturę drewna, wybarwienie oraz wielkość elementu. Ponadto bardzo modny jest eklektyzm polegający na mieszaniu stylów oraz nowego ze starym. Łączenie odważnych wzorów, materiałów, surowego drewna oraz stylów wnętrzarskich.

Szare i bielone odcienie sprawdzą się świetnie we wnętrzach ze stylem skandynawskim, jak i w stylu minimalistycznym, natomiast ciemniejsze drewno w aranżacjach retro, modern-classic oraz w bardzo modnym stylu nowojorskim. Naturalne odcienie dębu lub bardzo modne ostatnio wybarwienie dające „efekt surowego drewna” to bezpieczny, klasyczny i ponadczasowy wybór, który będzie stanowić idealne tło dla każdego wnętrza.

Postarzany parkiet

Postarzany parkiet to kolejna modna propozycja 2022 roku. Podłoga ma wyraźne ślady użytkowania – przetarcia, czasem wgniecenia czy uszkodzenia. Parkiety stylizowane posiadają mocne spękania, ślady cięcia piłą przetarcia lub oryginalne wybarwienie.

Podłoga drewniana dobrze dobrana do naszego wnętrza zawsze znajdzie swoich nabywców. Trudno się dziwić, ponieważ potrafi być idealnym dopełnieniem całości wystroju.