W czasach, kiedy każdy się spieszy, szuka się rozwiązań wygodnych i nienastręczających trudności. Tak jest między innymi z panelami winylowymi montowanymi na click. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadza się ich montaż – czytaj dalej.

Jakie obowiązują w panelach winylowych systemy montażowe?

Panele winylowe najczęściej występują w jednej z dwóch technologii montażowej:

  • Dryback – panele winylowe z grubością całkowitą od 2 do 3 mm montuje się przy użyciu kleju. Tego typu płytki winylowe powinny być położone na idealnie gładkiej posadzce wykonanej przy użyciu wylewki samopoziomującej. System dryback jest najbardziej odporny na zalanie, woda nie dostanie się pod panele. Kolejna zaleta tego systemu to wymiana ewentualnie uszkodzonych elementów która jest dużo łatwiejsza niż paneli w systemie click.
  • Click – to panel o grubości od 4 do 6 mm. W zależności od producentów występują w wersji elastycznej lub sztywnej zwanej panelem Rigid. Takie panele najczęściej układa się metodą bezklejową, a producenci oprócz paneli proponują dedykowane do nich podkłady.

Jak powinien przebiegać montaż paneli winylowych na click?

Jeśli planujesz zakup lub udało ci się wybrać swoje wymarzone panele winylowe, teraz czas na ich montaż. Na szczęście montaż paneli winylowych na click jest bardzo  prosty, a wykonać go możesz samodzielnie lub przy pomocy specjalistów.

Przy montażu pływającym, czyli na click nie ma potrzeby używania żadnych dodatkowych materiałów czy kleju. Przed samym położeniem paneli przetransportuj je jak najbliżej miejsca montażu aby mogły się zaaklimatyzować .

Sprawdź, czy podłoże, na którym będziesz układał panele, jest suche i czyste. Jeśli na podłożu znajduje się klej lub inne pozostałości, na przykład pozostałości gipsu – usuń je. Rozpocznij montaż podłogi od lewego rogu, pamiętając o pozostawieniu szczeliny o szerokości 6 mm. Aby sobie ułatwić wstaw od ściany rozpórki.

Układanie drugiego rzędu zacznij od odciętego fragmentu z rzędu poprzedniego. Jeśli odcięty fragment nie ma minimum 30 cm długości, rozpocznij od nowej deski, odcinając z niej wymagany kawałek. Spoiny końcowe powinny być od siebie co najmniej 30 cm między rzędami. Kolejną deskę układaj pod kątem do deski w poprzednim rzędzie, dociskaj ją do przodu przy jednoczesnym składaniu. Następnie krótszy koniec deski ułóż pod kątem do poprzednio zamontowanej, składając ją do dołu. Na koniec unosząc deskę nową i poprzednią z tego rzędu, popchnij w taki sposób, by nowa deska się wpasowała. Nie zapomnij, że rozpórki muszą zostać na swoich miejscach, dopiero po zakończeniu montażu usuń je bezpiecznie.

Z pewnością dasz sobie radę, a podłoga winylowa będzie cieszyć cię przez wiele lat. Panele winylowe to produkt odporny na zarysowania i zalania wodą. Można po niej chodzić także w butach na wysokim obcasie, na przykład w szpilkach nie uszkadzając podłogi poprzez tworzenie wgnieceń.